Co je Wing a jak začít s Wing foil?

Co je to Wing a jak začít?

Wing, neboli wing surfing, a jeho pokročilejší verze wing foiling, jsou novými trendy vodními sporty, které si získávají stále větší popularitu. Oproti tradičním sportům, jako je windsurfing nebo kiteboarding, je wing jednodušší a není tolik náročný na podmínky (síla větru, velká pláž na start kite).  Navíc je skvělý pro všechny věkové skupiny a úrovně dovedností.

Co je to Wing?

Wingsurfing využívá nafukovací křídlo (wing), které je drženo v rukou a pohání vás po vodní hladině, případně sněhu nebo asfaltu na kolečkách. Na rozdíl od windsurfingu, kde je plachta připevněná k prknu, zde se křídlo ovládá rukama, zatímco stojíte na desce. U základní verze wingsurfingu se používá běžná deska na vodu (paddle board nebo starší WS plovák s velkým výtlakem), což z něj dělá ideální vstupní bod pro začátečníky.

Co je to Wing Foil?

Pokud chcete jít dál, je tu wing foiling, který je o krok napřed. Hydrofoil, neboli podvodní křídlo připojené pod deskou, vás zvedne nad hladinu a umožňuje jezdit rychleji a plynuleji. Tento sport vyžaduje více dovedností a praxe, ale pocit létání nad vodou, neboli levitace, stojí za to. Navíc v kombinaci s foilem je jízda opravdu nenáročná díky nízkému odporu křídla ve vodě!

Jak začít s Wingem?

Pro úplné začátečníky je nejlepší začít bez hydrofoilu. Naučit se držet křídlo a jezdit na vodě trvá přibližně 1-4 hodiny. Základy jako jízda proti větru a otáčení jsou relativně jednoduché a zvládne je každý, kdo má zájem. Jakmile ovládnete wing, můžete začít přecházet na wing foiling, což vám umožní zažít létání nad hladinou.

Wing foil je technicky náročnější, protože zahrnuje kontrolu nad foilem. Ale s vhodnou výukou a trochou tréninku budete schopni vzlétnout a užít si adrenalinovou jízdu nad hladinou.

Další alternativou pokud již umíte pracovat s wingem je přejít na tzv. E-foil, který nepotřebuje k pohonu ani wing ani vítr, ale využívá energii z vlastní baterie a vy se můžete soustředit pouze na levitaci, což vám velice pomůže ve wing foilu, kdy umíte práci s wingem, ale také již zvládáte levitaci na E-foil

Jaké vybavení potřebujete?

Pro wing bez foilu budete potřebovat křídlo, což je nafukovací křídlo o velikosti přibližně 2,8 až 5 m², a desku na vodu s dostatečným objemem pro stabilitu. Pokud plánujete pokročit na wing foiling, budete potřebovat speciální board s hydrofoilem. Ale tomu se věnujeme v následujících kapitolách:

Jak vybrat WING?

Jak vybrat Wing foil?

Jak vybrat wing board?

Také prodáváme Wing foil SET určený pro začátečníky a lehce pokročilé

WING FOIL SET - hydrofoil FCT + Rocket Wing ASC + Swing v3

Nezbytnou součástí výbavy je také neoprén, který vás udrží v teple, plovací vesta nebo ochranná vesta a přilba. Pro pokročilejší jezdce na foilu je chrana důležitá, protože hydrofoil může být v případě pádu nebezpečný.

History 34

Jaké podmínky jsou ideální pro Wing?

Nejlepší podmínky pro začátečníky jsou klidná voda a vítr přibližně 5-15 uzlů (3-8ms). V silnějším větru se wing stává náročnějším na ovládání, ale s praxí můžete postupně zvyšovat rychlost a sílu větru. Pro wing foiling je ideální vítr kolem 10-20 uzlů (5-10ms), přičemž zkušení jezdci mohou jezdit s menším wingem až při 40 uzlech. (20ms+)

Jak rychle můžete jet?

Zatímco wing SUP je relativně pomalejší a relaxační, s wing foilem můžete dosáhnout rychlosti až 25 uzlů (46 km/h). Tento sport nabízí skvělou kombinaci rychlosti, techniky a zábavy. Poslední rekord je něco kolem 40 uzlů a sport jde rychle dopředu.

Můžete použít SUP nebo windsurfingové prkno?

Ano! SUP nebo windsurfingová deska mohou být použity pro wingsurfing, pokud mají středovou ploutev. To je skvělý způsob, jak začít, aniž byste museli hned investovat do nového vybavení. Další možností je Rocket AIR, paddleboard vyvinutý pro začínající wing foilery, který má jak středové ploutve, tak i možnost připevnění hydrofoilu.

Jak na to?

Začít je jednoduché!

1.  Doporučujeme absolvovat kurz na některém ze škol specializovaných na výuku wing foilu. Tam vám poskytnou veškeré vybavení a naučí vás základy v bezpečném prostředí - zkušení instruktoři, záchranný člun, vhodné vybavení a ideálně rovná voda. Výuka s instruktorem je nejlepší způsob, jak si osvojit správnou techniku a rychle se posunout kupředu.

2. Pokud se chcete vydat vlastní cestou, jde to. Zejména pokud máte již nějaké zkušenosti z větrných sportů. Cesta může být však trnitější a delší a ve výsledku nákupem nevhodného vybavení i dražší. Lidé kteří již absolvují kurz a nakupují vybavení, můžou koupit pokročilejší vybavení, které jim na jejich dovednosti a progres vydrží déle.

Nenabízíme wing foil kurzy, ale spolupracujeme s několika školami v České republice i v zahraničí: (všechny s českými instruktory)

Nové Mlýny ČR - F4 škola WS a Wing foil Pálava

Bol - Chorvatsko - F4 škola WS a Wing foil Chorvatsko

Porto Botte - Sardínie - Flyit kitesurf a Wing foil

Čelákovice u Prahy  - 1.Čelákovický klub vodních sportů

Další připravujeme

Ať už jste začátečník nebo chcete vyzkoušet pokročilejší wing foiling, tento sport nabízí skvělý zážitek, který si zamilujete!

Budeme rádi pokud nás kontaktujete s doporučením na nákup výbavy nebo kurzu